SU KAÇAĞI TAMİR TADİLAT

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Bildiğiniz üzere kullandığımız cihazlar su akan yeri takip ederek bir ekran yardımıyla göstermiyor. Her müşterinin kafasında canlandırdığı betonun altını gören cihazlara sahip olduğumuzu zanneder. Bütün şirketlerin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlar kullanım yerlerine göre aşağıda belirtilmiştir.

Binalarda oluşan su kaçaklarını bulmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları yerler koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipman ve bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Gaz izleme tekniği hariç bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesten hareket ederler.

EN FAZLA KULLANILAN SU KAÇAĞI BULMA TEKNİKLERİ

  • Tahmin yürütüp seramikleri kırarak su kaçağını bulma tekniği
  • Termal kamerayla sıcak su kaçaklarını tespit etme
  • Boru kamerası kullanılarak görüntüleme
  • Boruya verilen gazı izleyerek kaçağı bulma
  • Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi
  • Akustik cihazla dinleme yaparak kaçağın sesini bulma
  • Kimyasal ilaç kullanılarak patlak borunun tamiri
  • Ortamda en fazla nem bulunan noktayı tespit etme

Dinleme Cihazı

Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz dinleme cihazıdır. Sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında sonuca en hızlı ulaştığımız makinedir. Kaçağın yerini noktasal olarak bulduğumuz en hassas alettir.

Termal Kamera

Genelde içerisinden sıcak su geçen borularda sızıntı tespiti için kullanılır. Fakat termal kameralar markası ne olursa olsun yardımcı bir cihazdan öteye gidemez. Bu cihazla su borularının nereden geçtiğini gördükten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yapabiliyoruz.

Pis Su Kamera

Servis hizmeti verdiğimiz yerlerde pis su giderlerinde oluşan hasarı görmek için kullanılır. El ile gönderdiğimiz kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hatalarını ve boru kırıklarını görebiliriz.

Nem Ölçer

Cihaz sıvı temasında bulunan ortamın 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenemez. Ancak tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.

Su Kaçağı Tespiti

Konut ve işyerlerinde su kaçağı tespiti yapmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Klasik yöntemlerle yapılan kaçak tespiti sırasında sızıntının olduğu yeri bulmak için belirli yerlerin kırılması gerekmektedir. Oysa modern cihazlarla yapılan işlemde herhangi bir yerin kırılmasına gerek yoktur. Son teknoloji ile üretilen cihazlarla yapılan su kaçak tespitini eğitimli personeller tarafından gerçekleştirilmektedir. Görüntülü ve sesli yapılan işlemlerde sızıntının olduğu yer tam olarak tespit edilmekte, bunun sonucunda da onarım işi güvenli bir şekilde yerine getirilmektedir. Profesyonel ekipler aracılığı ile gerçekleştirilen hizmet kusursuz olarak yerine getirilmekte, müşterinin beklentileri en üst seviyede karşılanmaktadır. Gider borularındaki sızıntılar kamera sistemi ile tespit edilirken temiz su tesisatındaki sızıntılar da ses dalgaları ile bulunmaktadır.

Su kaçağı, duvarda ya da fayansta meydana gelen su damlacıkları sayesinde anlaşılabilir. Kimi zaman da sızıntı gözle görülemeyebilir. Gözle görülmeyen sızıntılara gizli kaçak adı verilmekte, bu kaçak genelde komşunun haber vermesi ile anlaşılmaktadır. Önceki dönemlerde bu sızıntıların ortadan kaldırılması hem zahmetli hem de maddi boyutu oldukça fazla oluyordu.

Çünkü kaçağın yerini tespit etmek için bazen bütün bir duvarın ya da fayansın kırılması gerekebiliyordu. Oysa teknoloji ilerledikçe bu kaçakları modern yöntemlerle tespit eden cihazlar geliştirildi. Kurumsal firmalar da su kaçağı tespitini modern cihazlar ile birlikte yapmaya başladı. Bu cihazları kullanabilecek eğitimli personeli de bünyelerinde barındıran kurumsal firmalar, böylece hem zahmetsiz hem de maddi külfet gerektirmeyen yöntemi kullanmaya başladı.

Su kaçağı tespiti yapan firmaların teknolojik ürünleri kullanması ile birlikte maliyet de düştü. Bu sayede binanın her yerindeki sızıntılar çok kolay ir şekilde bulunabilir hale geldi. Üstelik çok küçük bir çatlak ya da deliğin bile modern cihazlarla kısa sürede tespit edilerek onarılabilir duruma gelmesine yol açtı. Çıplak gözle görülemeyen sızıntıları bile bulan cihazlar hem bina sahibine hem de tesisat işi yapan firmalara büyük kolaylıklar sağladı. Bunun sonucunda da hiçbir yer kırılmadan meydana gelen sorun kalıcı olarak ortadan kaldırılmaya başlandı. Maliyetleri fazla olduğu için de sadece kurumsal firmaların sahip olduğu bu cihazlar, müşterilerin yaşadığı sızıntı kabusunu kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.

TOP