KALORİFER TESİSATI

Kalorifer Tesisatı

Kalorifer tesisatı, kış aylarında bulunulan ortamlarda uygun sıcaklığın sağlanabilmesi için son derece dikkat edilmesi gereken sistemlerdir. Kalorifer tesisatında yapılacak hatalar ortam sıcaklığının dengesizleşmesine ve yeterince ısıtamama veya gereğinden fazla ısıtma gibi sıkıntılara yol açacaktır. Bu durum da kullanıcılara yüksek faturalar olarak dönüş sağlayacaktır. Peki bu tarz sıkıntılara düşmemek için nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda kalorifer tesisatı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kalorifer tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta tesisat borularının gidiş yönüdür. Tesisat yönü belirlenirken boruların mümkün olduğu kadar kısa ve az dönüşlü bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu noktaya dikkat edildiği zaman ısı kaybı oluşmaz ve hem ısınma miktarı artar hem de tasarruf sağlanır.

Kalorifer tesisatından optimum şekilde faydalanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta radyatör seçimidir. Radyatörler odaların büyüklüklerine, ısı kaybetme miktarlarına ve kullanım durumuna göre belirlenmelidir. Bir odada gereğinden fazla sayıda radyatör kullanılırsa gereksiz fazla ısınmalar meydana gelecektir. Aynı zamanda yüksek faturaların gelmesine yol açacaktır. Gereğinden az sayıda kullanıldığında ise odada yeterli ısınma gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle her oda için en uygun radyatör sayısı işinde ehil firmalardan destek alınarak belirlenmelidir.

Kalorifer tesisatı yapılırken son olarak kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Kombinin banyo ya da mutfağa yakın olması bir ev için son derece önemlidir. Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar. Bu durum da, sıcak suyun ulaşması için kombinin daha fazla çalışacağından gaz sarfiyatının da artmasına neden olacaktır. Tasarruf sağlamak için oldukça önemli bir nokta olan kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Üç farklı kalorifer sistemi uygulaması vardır.
Bunlar;

  • Bakır boru hat kaloriferi sistemi
  • Yerden ısıtma sistemi
  • Yerden dağıtma sistemi

Bir binada hangi kalorifer sistemi uygulanacağına karar verirken şu üç noktaya dikkat edilmelidir:

  • Binanın izolasyon yapısına
  • Binanın veya dairenin kullanılır halde olup olmadığına
  • Isıtma işleminin ne kadar süre ile yapılacağına

Ortamda kalorifer tesisatından yüksek verimde faydalanabilmek için değindiğimiz bu noktalara son derece dikkat edilmelidir. Aynı zamanda firma tercihi yaparken kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir. Gelişim Doğalgaz Bursa ve çevresinde müşteri odaklı hizmet veren, genç, dinamik, güler yüzlü ve başarılı kadrosuyla müşterilerine kesintisiz değer ve destek vermektedir.

TOP