ATIK SU TESİSATI

Atık Su Tesisatı

Kullanım yerlerinden gelen atık suları, binanın 1,0 – 1,5 m. dışına taşıyan boru bölümlerinin toplamına atık su tesisatı denmektedir. Bina içi atık su tesisatı, boru bölümlerinin görevleri dikkate alınarak,

  • Ana boru
  • Kolon
  • Kat borusu
  • Bağlantı borusu
  • Havalık borusu olmak üzere beş bölümde incelenir

Atık su hattının döşemesindeki ustalık bir hayli önemlidir. Çünkü atık su tesisatı bir dairenin alt yapısında çok önemlidir. Hata yapma durumunda, bütün pimaşların tekrar değişmesine ya da birçok yerin kırılmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden atık su tesisatınızı yaptırırken ya da yenilerken seçtiğiniz ustaya ve malzemeye çok önem vermeniz gerekmektedir. Neticede bu işlem bir kere yapılacaktır. Aksi takdirde ikinci bir maliyet ve pislikle boşuna uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Atık su hattı döşenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus pimaşın meylinin (eğiminin) verilmesidir. Çünkü pimaşın içinde su beklememelidir. Akımı iyi olması ve suyun da akarken hızlı bir şekilde akıp gitmesi gerekir. Bu yüzden ustanızı ve malzemenizi seçerken çok dikkatli olmanız gerekir.

Tesisat Sistemlerinde Karşılaşabilecek Sorunlar Nelerdir?

İster atık su, ister temiz su tesisatları olsun, ikisi de arıza verebilecek yapılardır. Su tesisatlarındaki arızaların temel nedenleri iki bölümde incelenmelidir. İlki yapım aşamasında hatalı işlemlerden dolayı karşılaşılan hatalar, ikincisi de kullanım veya zaman aşımı sebebiyle ortaya çıkan hatalardır. Yapım aşamasında yapılan hatalara, temiz su tesisatının doğru kaynaklanmaması ya da gider boruları döşenirken hatalı eğim verilmesi örnek verilebilir. Diğer taraftan gider borularınız toprak çökmesi nedeniyle kırılabilir veya eskiden kullanılan demir borular zamanla çürüme yapabilir. Bu tip problemler zamanla oluşan tesisat sorunlarına örnek olarak gösterilebilir. Kullanıcı kaynaklı hatalar ise gider borularına yabancı cisim atılmasından ya da herhangi bir sebeple tıkanan gider borusuna kimyasal madde ile tıkanıklık açma çalışması yapmak olarak örneklendirilebilir.

Bu sorunlardan herhangi biri karşınıza çıktığında ilk olarak yapmanız gereken şey, sorunun kaynağını ve yerini net olarak belirlemektir. Günümüzde su tesisat sorunlarını teknolojik cihazlarla tespit edebilmekteyiz. Siz de temiz su ve atık su sistemlerinde problem yaşıyorsanız bizi arayıp servis kaydı açtırabilirsiniz.

TOP